حدود ۱۰ روز قبل بود که اپل از سری جدید گوشی‌های خود Xs و Xs Max رونمایی کرد. اکنون تنها چند روز پس از عرضه رسمی، تعداد کمی از فروشندگان موبایل در بازار ایران جدیدترین‌ آیفون‌ها را با قیمت‌های نجومی ۲۷ تا ۴۴ میلیون تومان عرضه کرده‌اند.

آیفون XS Max در بازار جهانی ۱۰۹۹ تا ۱٫۴۴۹ دلار قیمت دارد. یعنی با احتساب دلار آزاد روز ۱۴٫۴۴۰ تومانی، قیمت آیفون‌های جدید بدون در نظر گرفتن حق گمرکی، هزینه ارسال و سایر موارد حداقل ۱۴میلیون و ۴۲۵ هزار تومان تا ۲۰ میلیون و ۹۲۳ هزار تومان قیمت دارند.

قیمت‌های روز آیفون‌های XS و XS MAX

Xs و Xs Max در بازار ایران هنوز کم‌یاب هستند و اگر چرخی در بازار بزنید متوجه خواهید شد که مدل Xs به ندرت یافت می‌شود. در همین مورد با یکی از فروشندگان موبایل در پاساژ پایتخت صحبت کردیم که تنها مدل Xs Max می‌فروشد.

این فروشنده به دیجیاتو می‌گوید که موبایل‌ها را با ارز ۱۳٫۸۰۰ تومانی خریداری و دریافت کرده و به همین دلیل قیمت‌‌های او بسیار مناسب است و اگر بخواهد قیمت‌‎ها را با دلار ۱۴٫۷۰۰ تومانی روز حساب کند، قیمت‌ها حداقل یک میلیون تومان بیشتر خواهند شد:

«دوسیم کارت ۵۱۲ گیگ ۴۴ میلیون تومان، دوسیم کارت ۲۵۶ گیگ ۲۹ میلیون تومان، تک سیم کارت ۵۱۲، ۳۸ میلیون، تک سیم کارت ۲۵۶، ۲۹ میلیون و ارزان‌تر از همه تک سیم کارت ۶۴ گیگ، ۲۷ میلیون تومان قیمت دارند.»

مشخصاً این موبایل‌ها که احتمالاً به شکل مسافرتی وارد کشور شده‌اند گارانتی ندارند اما فروشندگان تضمین می‌دهند که رجیستر شده‌اند و مشکلی در شبکه ایران ندارند.

یکی از فروشندگان در مورد نداشتن گارانتی به دیجیاتو گفت: «گارانتی در حال منحل شدن است. در واقع هیچ وقت گارانتی حقیقی برای محصولات آیفون در ایران وجود نداشت و شرکت‌ها فقط مشکلات کارخانه‌ای را رفع می‌کردند. آن هم در صورتی که گوشی در نوبت یک ماه تا سه ماهه می‌ماند تا موبایل به کارخانه فرستاده و تعویض شود.»

به گفته او گارانتی بیشتر برای مبارزه با کالای قاچاق و گرفتن کد ریجستری بود اما الان گوشی‌ها به صورت ریجستر شده به مشتریان تحویل داده می‌شود و دیگر داشتن و نداشتن گارانتی اهمیتی ندارد:

«می‌توان گفت گارانتی منحل شده و این شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند خدمات بدهند. دفاتر گرانتی به جز سامسونگ همه یا تعطیل هستند یا فعلا جواب مشتریان را نمی‌دهند.»

لازم به اشاره است که وارد کردن موبایل به شکل مسافرتی و رجیستر کردن دستگاه حدود ۱۶ درصد ارزش موبایل هزینه دارد. این یعنی خرده فروشان بازار موبایل تقریباً هر آیفون XS Max را به دو برابر قیمت می‌فروشند.

The post آیفون Xs Max با قیمت نجومی وارد ایران شد appeared first on دیجیاتو.