بنابر گزارش های تازه، رسوایی سال ۲۰۱۶ اوبر، یعنی زمانی که این کمپانی از یک رخنه بزرگ اطلاعات باخبر شد و باجی ۱۰۰ هزار دلاری به هکرها پرداخت، در واقع ۱۴۸ میلیون دلار روی دست اوبر هزینه گذاشته است. این سرویس هم سفری آنلاین هم اکنون به زیر پا گذاشتن قوانین متهم شده و در همین راستا با ۵۰ ایالت آمریکا به توافق رسیده تا مبلغ ۱۴۸ میلیون دلار را به عنوان غرامت پرداخت کند.

رخنه امنیتی سال ۲۰۱۶، اطلاعات بیش از ۵۷ میلیون نفر از مشتریان و رانندگان اوبر در سراسر جهان را در اختیار هکرها قرار داد اما اخبار مربوط به این حمله تا پیش از سال ۲۰۱۷ اعلام عمومی نشد. در واقع اوبر از این هک باخبر بود اما سعی داشت آن را لاپوشانی کند و به همین خاطر ۱۰۰ هزار دلار به هکرها پرداخت تا اطلاعات به سرقت رفته را از بین ببرند.وکیل ایالات کالیفرنیا، «خاویر بِکِرا» می گوید که «تصمیم اوبر در راستای مخفی نگه داشتن این موضوع، به صراحت اعتماد عمومی را زیر پا می گذارد. این کمپانی نتوانست از اطلاعات کاربران محافظت کند و به هنگام دزدیده شدن آنها مراجع قانونی را باخبر نکرد.»

گفتنی است که رخنه امنیتی سال ۲۰۱۶ در زمان مدیریت تراویس کالانیک صورت گرفت و در زمانی که اوبر با مشکلات داخلی فراوان مواجه بود. در آگوست سال ۲۰۱۷ دارا خسروشاهی جایگزین کالانیک شد و از آن زمان در تلاش بوده تا برخی از رویه های تجاری پیشین را اصلاح کند. مدیرعامل جدید اوبر می گوید تنها مدت کوتاهی قبل از اعلام عمومی از این هک باخبر شده و اعتراف می کند که اوبر باید به محض آگاهی از حمله، مراجع قضایی را باخبر می کرد.

گفتنی است که غرامت ۱۴۸ میلیون دلاری میان تمام ایالت ها تقسیم می شود و چگونگی استفاده از این پول به هر خود ایالات بستگی دارد. اوبر همچنین با استفاده از سیستم های امنیتی تازه ای که از هک های بیشتر در آینده جلوگیری می کنند موافقت کرده و قصد دارد فرهنگ سازمانی خود را نیز دستخوش تغییرات فراوان کند.

The post اوبر به خاطر پنهانکاری به پرداخت ۱۴۸ میلیون دلار جریمه محکوم شد appeared first on دیجیاتو.