۱۰ نکته‌ که احتمالا درباره باشگاه مشت زنی Fight Club نمی‌دانستید

امتیاز دهید post

هنگام اکران باشگاه مشت زنی Fight Club در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۹، نظرات متفاوتی درباره فیلم وجود داشت و نتوانست موفقیت زیادی در گیشه به دست آورد؛ اما وقتی فیلم به‌صورت دی‌وی‌دی عرضه شد، تماشاچیان به نکات جالب و جدید داستان پی بردند و فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرد. با این مقاله همراه باشید تا ۱۰ نکته جالب درباره ساخته جنجالی دیوید فینچر را بررسی کنیم.

۱. ایده باشگاه مشت زنی از یک دعوای واقعی سرچشمه گرفته است

چاک پالنیک بعد از دعوایی که در اردو با دوستانش رخ داد، ایده نوشتن کتابش را گرفت. او که به صدای بلند رادیو در محل اردو معترض بود، شروع دعوا را شکل داد. هرچند صورت پالنیک کاملاً درب‌وداغان شده بود، هیچ‌کدام از همکارانش متوجه تغییری در چهره‌اش نشدند.

۲. ادوارد نورتون و دیوید فینچر باشگاهمشت زنی را با فارغ‌التحصیل مقایسه می‌کنند

ادوارد نورتون گفته بود پس از خواندن کتاب باشگاه مشت زنی Fight Club ، متوجه شباهت آن با «فارغ‌التحصیل» The Graduate شده بود. به‌خصوص که هر دو داستان درباره «جوانی پرتنش» و جستجوی قهرمان داستان برای رسیدن به خوشحالی در زندگی است. دیوید فینچر نیز شباهت این دو داستان را درباره همه آدم‌هایی که به دنبال راه درست هستند دیده بود، اما برخلاف فیلم اول، در فیلم فینچر، دنیایی از امکانات سر راه همه انسان‌ها قرار نمی‌گیرد. ابتدا قرار بود نوشتن فیلم‌نامه بر اساس نظریات این دو نفر به باک هنری نویسنده «فارغ‌التحصیل» سپرده شود، اما او با این ایده مخالف بود و درنهایت افتخار نویسندگی کار به جیم اوهلز رسید.

۳. دستمزد برد پیت هفت برابر ستاره دیگر فیلم بود

برد پیت

در ابتدا راسل کرو برای بازی در نقش تایلر داردن در نظر گرفته شده بود، اما در آخر این نقش با دستمزد ۱۷.۵ میلیون دلار به برد پیت رسید. ادوارد نورتون توسط فینچر و به خاطر بازی‌اش در «مردم علیه لری فلینت» The People Vs. Larry Flynt انتخاب شد. دستمزد او برای بازی در باشگاه مشت زنی Fight Club تنها مبلغ ۲.۵ میلیون دلار بود.

۴. پیت و نورتون در کلاس‌های بوکس و صابون‌سازی شرکت کردند.

برد پیت حاضر شد برای بازی در این نقش، دندان‌های جلویش را بتراشد (که البته بعد از فیلم آن‌ها را درست کرد). علاوه بر این، پیت و نورتون در کلاس‌های صابون‌سازی و کلاس مقدماتی بوکس و تکواندو نیز شرکت کردند و ساعت‌های زیادی را به تماشای فیلم‌های هنرهای رزمی مختلف گذراندند.

۵. تقریباً در همه صحنه‌های فیلم یک لیوان قهوه استارباکس به چشم می‌خورد

باشگاه مشت زنی

دیوید فینچر گفته بود که تقریباً در همه صحنه‌های فیلم باشگاه مشت زنی Fight Club یک لیوان قهوه استارباکس وجود دارد. ایده این کار از فیلم قبلی خودش گرفته شده بود. فینچر در «بازی» The Game برای ادای احترام به هریس سوایدز ملقب به «هگیس» فیلم‌بردار کار، در همه صحنه‌ها یک قوطی کنسرو هگیس قرار داده بود. شرکت استارباکس با این ایده تنها با یک شرط بزرگ موافقت کرد: وجود صحنه‌ای در آخر فیلم که یک کافی‌شاپ به‌طور کامل نابود می‌شود. درنتیجه، نام این شرکت جهانی در فیلم به نام تخیلی “گرافیتیکو کافی” تغییر پیدا کرد.

۶. میت لوف یک لباس مبدل چاق‌کننده مملو از غذای پرنده پوشیده بود

میت لوفبرای بازی در نقش باب حسابی از خودش مایه گذاشت. این خواننده و بازیگر، پس از فیلم‌برداری هر صحنه مبارزه با راوی The Narrator، تقاضای ماسک اکسیژن می‌کرد. او یک لباس ۴۵ کیلویی مملو از غذای پرنده پوشیده بود تا او را چاق نشان دهد. نکته دیگر درباره شخصیت میت لوف در فیلم این بود که برخلاف قانون ششم باشگاه مبارزه؛ “بدون لباس، بدون کفش”، با تی‌شرت با شخصیت نورتون زدوخورد داشت.

۷. از گرافیک کامپیوتری فیلم تایتانیک در باشگاه مشت زنی استفاده شد

باشتگاه مشت زنی

در صحنه‌ای که شخصیت نورتون خود را در یک غار یخی تصور می‌کند، برای بازسازی بخار نفس او، از جلوه‌های ویژه مخصوص فیلم «تایتانیک» استفاده شده است. مسئول جلوه‌های ویژه باشگاه مشت زنی Fight Club از گلوله‌ی بخار برای ساخت این صحنه‌ی رویاگونه استفاده کرده بود.

۸. واکنش واقعی برد پیت در صحنه دعوا بین راوی و تایلر داردن

قرار بود در صحنه‌ای که راوی در حال یادگیری مبارزه است، اد نورتون به‌صورت ساختگی به شانه تایلر داردن مشت بزند. درست قبل از شروع فیلم‌برداری، فینچر به آهستگی در گوش نورتون گفت که ضربه را مستقیم به گوش پیت بزند. نورتون همین کار را انجام داد و واکنش برد پیت چنین شد: «تو زدی تو گوش من؟». سرگرم‌کننده بودن این صحنه با چنین واکنشی بیشتر شد.

۹. صحنه اصلی دعوا با بازی جرد لتو به دلیل خشونت زیاد حذف شد

جرد لتو و ادوارد نورتون

وقتی برای اولین بار این برنده‌ی آینده اسکار را در باشگاه مشت زنی Fight Club در نقش Angel Face می‌بینیم، جایی است که تایلر مستقیم به او نگاه می‌کند. کمی بعد، انجل فیس وارد مبارزه‌ای می‌شود که به دلیل هولناک بودن بیش‌ازحد آن صحنه، از فیلم حذف می‌شود. فینچر در جایی توضیح داد که بینی انجل فیس در این دعوا از وسط باز شده بود و خون همه‌جا را گرفته بود.

۱۰. روزی اودانل در برنامه تلویزیونی‌اش قسمت حساس داستان را لو داد

در روز اکران فیلم باشگاه مشت زنی Fight Club ، روزی اودانل در برنامه تلویزیونی‌اش گفت که چند روز پیش به برنامه ویژه تماشای فیلم رفته و در این مدت نتوانسته بخوابد. نه‌تنها او از مخاطبان برنامه‌اش خواست که به تماشای فیلم نروند، بلکه قسمت حساس داستان را نیز لو داد. برد پیت بعدها این کار اودانل را “غیرقابل‌بخشش” توصیف کرد.
این مقاله برگرفته از نوشته راجر کورمیر Roger Cormier در سایت mentalfloss.com است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

نوشته ۱۰ نکته‌ که احتمالا درباره باشگاه مشت زنی Fight Club نمی‌دانستید اولین بار در بلاگ نماوا. پدیدار شد.

مطالب مرتبط