۱۰ فیلم قدیمی با پیش‌بینی‌هایی نادرست درباره‌ی زمان حال

در این متن از پیش‌بینی‌های عجیب سینمایی نوشته‌ایم که ۱۰۰٪ غلط از آب درآمده‌اند. از فیلم‌هایی نوشته‌ایم که داستان آن‌ها در حوالی سال ۲۰۲۰ اتفاق می‌افتد، اما اوضاع دنیا را در این سال کاملا غلط پیش‌بینی کرده‌‌اند. این متن ممکن است برخی قسمت‌های داستان این فیلم‌ها را لو بدهد.

همچنین بخوانید:
۲۵ فیلمی که آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند

۱۰- A Quiet Place ۲۰۱۸

این فیلم که جدیدترین فیلم در لیست ماست و داستان آن فاصله‌ی کمی تا سال ۲۰۲۰ دارد، داستان یک خانواده‌ ‌را روایت می‌کند که در تلاش برای زنده ماندن در دنیایی با رهبریت موجودات بیگانه حساس به صدا هستند. طبیعتا با وجود اینکه فیلم فاصله‌ی زیادی با زمان حال ندارد، تفاوت‌‌های تکنولوژی آن فرق زیادی با چیزی که در حال حاضر داریم ندارد، و حتی خانواده‌ی داستان هم از روش‌های نسبتا قدیمی‌ برای مقابله با بیگانگان استفاده می‌کند. اما با این که اکثر دنیا در حال حاضر در قرنطینه است و شرایط حال حاضر یک جورهایی شبیه به داستان فیلم است، اما به طور کلی نمی‌توان گفت که فیلم پیش‌بینی درستی داشته است. مهم‌تر از همه اینکه هنوز حمله‌ی بیگانگان به زمین به واقعیت نپیوسته است.

۹- Edge of Tomorrow ۲۰۱۴

لبه فردا - سفر در زمان ۲۰۲۰

حالا که صحبت از حمله‌ی بیگانگان شد، باید از این فیلم که داستان آن در سال ۲۰۲۰ روایت می‌شود نیز صحبت کنیم. در «لبه فردا» بیگانگانی به نام میمیک‌ها به زمین حمله‌ کرده‌اند و به نظر می‌رسد در حال شکست دادن انسان‌ها هستند. برای مبارزه با این بیگانگان، انسان‌ها لباس‌های خاصی را طراحی کرده‌اند، لباس‌هایی که به آن‌ها قدرت داده و اسلحه‌های مختلفی در آن جا داده شده است. همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، خدا رو شکر کره‌ی زمین در حال حاضر تحت حمله‌ی موجودات فضایی نیست و با وجود اینکه لباس‌های خاصی شبیه به مواردی که در این فیلم دیده شد در حال حاضر در دست تولید هستند، اما هنوز فاصله‌ی زیادی تا استفاده از آن‌ها در مبارزات واقعی داریم.

۸- Reign of Fire ۲۰۰۲

سلطنت آتش -۲۰۲۰

بیگانگان تنها موجوداتی نیستند که در فیلم‌هایی که در سال ۲۰۲۰ روایت می‌شوند زمین را تحت اداره‌ی خود گرفته‌اند. در «سلطنت آتش»، این اژدهاها هستند که بعد از اینکه کشف دوباره در سال ۲۰۰۰، دو دهه‌ی بعدی را صرف سلطنت بر زمین و تبدیل آن به سرزمینی پسا‌آخر‌الزمانی کرده‌اند. انسان‌ها نیز برای نجات جان خود در سازه‌های قوی‌تر مثل قلعه‌ها پناه گرفته‌اند. امروز ما در سال ۲۰۲۰ فاصله‌ی زیادی با حکومت اژدهاها بر روی زمین و پس گرفتن جای خود در بالاترین نقطه‌ی زنجیره‌ی غذایی داریم.

۷- Real Steel ۲۰۱۱

پولاد ناب

داستان «پولاد ناب» نیز که به نسبت فیلمی جدیدتر است، در سال ۲۰۲۰ که ورزش بوکس به استفاده از ربات‌ها به جای انسان‌ها روی آورده است، روایت می‌شود. این فیلم داستان یک بوکسور سابق را روایت می‌کند که به دنبال ارتباط گرفتن با پسرش است و در عین حال تلاش می‌کند با یک ربات کهنه از پس قرض‌هایش بربیاید. در سال ۲۰۲۰ واقعی، بوکس هنوز هم یک مبارزه‌ی انسانی است. با اینکه مسابقات انسان‌ها در برابر ربات‌ها در حال حاضر هم وجود دارند، اما در حدی که در «پولاد ناب» می‌بینیم، نیستند. با اینکه تکنولوژی حال حاضر با عملی شدن این ایده‌ فاصله‌ی زیادی ندارد، اما به هر حال زمان همه چیز را مشخص می‌کند.

۶- Soylent Green ۱۹۷۳

بیسکویت سبز ۲۰۲۰

دنیای «بیسکویت سبز» که در یک ویران‌شهر سال ۲۰۲۲ روایت می‌شود، دنیایی است که به خاطر فوران جمعیت، آلودگی هوا و انقراض گسترده‌ی حیوانات دچار کمبود غذا و آب شده است. فیلم یک کارآگاه به نام فرانک تورن را دنبال می‌کند که متوجه می‌شود جایگزین غذایی محبوب در این دوران که قرار است از پلانکتون‌ها درست شده باشد، در اصل از خود انسان‌ها ساخته می‌شود. با اینکه در سال ۲۰۲۰ ما هنوز به جایی نرسیده‌ایم که مجبور باشیم برای نجات پیدا کردن همدیگر را بخوریم، اما مشکلات محیط زیستی و تراکم جمعیت می‌تواند ما را به راه تاریکی بکشاند که کنترل شرایط در آن از عهده‌ی ما خارج است.

۵- The Island ۲۰۰۵

جزیره

در این نسخه‌ از سال ۲۰۱۹، افراد مشهور و قدرت‌مند با پرداخت پول، ارگان‌های ساخته‌ شده مخصوص به خودشان را سفارش می‌دهند، چیزی که در نهایت در صورت هرگونه جراحت به آن‌ها پیوند زده شده و به عنوان یک بیمه برای انسان عمل می‌کند. اما این اعضا درون انسان‌هایی نگهداری می‌شوند که به صورت مصنوعی ساخته شده‌اند، انسان‌هایی که دارای قوه‌ی تفکر هستند و فرقی با خود ما ندارند. رفتن به جزیره‌ای افسانه‌ای که به این افراد به عنوان هدیه‌ی نهایی وعده داده می‌شود، در حقیقت چیزی جز کشته شدن و استفاده از اعضای بدنشان نیست. به طور قطع این داستان شباهتی به واقعیت حال حاضر دنیا ندارد. با این حال مهم است به یاد داشته باشیم که به جز ایده‌ی کلی فیلم که ساخت انسان‌هایی مصنوعی برای استفاده از اعضای بدنشان است، در حال حاضر شاهد استفاده از اعضای بدن اقشار ضعیف جامعه برای اقشار قوی‌تر جامعه هستیم، موضوعی که یکی از واقعیت‌های تاریک دنیای مدرن است.

۴- Pacific Rim ۲۰۱۳

حاشیه اقیانوس آرام گیرمو دل تورو

بر خلاف معمول در این فیلم هیولایی اکشن، موجوداتی که به انسان‌ها حمله می‌کنند از آسمان نمی‌آیند، بلکه از میان یک شکاف بین بعدی در اقیانوس به روی زمین می‌آیند. دولت‌ها برای مبارزه با این کایجو‌ها، از حمله‌‌های هسته‌ای هدف‌دار و یا اسلحه‌هایی با برد زیاد استفاده نمی‌کنند، بلکه ربات‌هایی را می‌سازند که به یکدیگر وصل شده و به صورت گروهی مبارزه می‌کنند. علاوه بر این دیوارهای بزرگی در کناره سواحل ساخته می‌شوند. با توجه به قیمت، میزان تکنولوژی لازم و عدم نیاز ما به این ربات‌ها، خیلی بعید به نظر می‌رسد که به زودی این ربات‌ها بر روی زمین ساخته شوند.

۳- The Running Man ۱۹۸۷

آرنولد شوارتزنگر فیلم اکشن

داستان «مرد فراری» که یک فیلم اکشن ویران‌شهری دهه‌ی ۸۰ میلادی با بازی آرنولد شوارتزنگر است، در سال ۲۰۱۹ روایت می‌شود. در دنیای این فیلم مجرمان مجبورند برای سرگرم شدن تماشاگران تا سر حد مرگ به مبارزه بپردازند، مبارزه‌هایی که در آن‌ها شانس زیادی برای زنده ماندن ندارند. با وجود شباهت‌هایی که ایده‌ی این فیلم با ذات سیاست و سرگرمی‌های این روزها دارد، اما «مرد فراری» با واقعیت جامعه‌ی امروزی ما فاصله‌ی زیادی دارد. با اینکه برنامه‌های واقعی تلویزیون این روزها طرفداران زیادی دارند، اما باز هم کسی خواهان تماشای مبارزه‌ی تا سر حد مرگ انسان‌ها با یکدیگر نیست. در حقیقت، شانس اتفاق افتادن چیزی شبیه به این نزدیک به صفر است.

۲- Akira ۱۹۸۸

آکیرا انیمه ۲۰۲۰

«آکیرا» که داستان آن در یک نسخه‌ی تمامیت‌خواه توکیو در سال ۲۰۱۹ که پس از یک فاجعه‌ی نام آن به نئو توکیو تغییر کرده است روایت می‌شود، داستان اعضای یک گروه را دنبال می‌کند که به دنبال ایجاد قدرت‌هایی ذهنی هستند. بعد از مدتی اعضای این گروه‌ها با یکدیگر و دولت درگیر می‌شوند. با وجود اینکه «آکیرا» بر ژاپن و فرهنگ مردم تاثیر زیادی گذاشته است، اما خوشبختانه توکیو در سال ۲۰۲۰ هنوز پابرجاست و قدرت‌های ذهنی نیز هنوز به طور کامل ثابت نشده‌اند، چه برسد به اینکه از آن‌ها استفاده‌هایی نظیر آن‌چه در «آکیرا» دیدیم، بشود.

قبل از اینکه اولین فیلم این فهرست را معرفی کنیم، خوب است به برخی فیلم‌های دیگر که می‌توانستند در این فهرست جایی داشته باشند، اشاره‌ بکنیم:

Rollerball ۱۹۷۵
Voyage to the Prehistoric Planet ۱۹۶۵
Mission to Mars ۲۰۰۰
Daybreakers ۲۰۰۹

۱- Blade Runner ۱۹۸۲

blade runner 1982 نوآر

با اینکه ممکن است اولین و تاثیرگذارترین فیلم «بلید رانر» که در نسخه‌ی عجیب و کامپیوتری از سال ۲۰۱۹ روایت می‌شود، فیلم بی‌نظیری باشد، اما چیزهای زیادی را درباره‌ی زندگی امروزی اشتباه کرده است. دنیای این فیلم پر از ماشین‌های پرنده و ربات‌هایی که به عنوان برده‌ی انسان‌‌ها استفاده می‌شوند است. علاوه بر این، در این فیلم انسان‌ها فضا را نیز تسخیر کرده‌اند. این در حالی است که حتی با وجود پیشرفت‌هایی زیاد تکنولوژی که تا به حال داشته‌ایم، هنوز شاهد هیچ‌کدام از این اتفاق‌ها در حال حاضر نبوده‌ایم

این مطلب برگرفته از ویدئویی در سایت watchmojo به قلم گرت آلدن است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

نوشته ۱۰ فیلم قدیمی با پیش‌بینی‌هایی نادرست درباره‌ی زمان حال اولین بار در بلاگ نماوا. پدیدار شد.

مطالب مرتبط