۸ سریال درام بریتانیایی پیشنهادی درباره مشکلات جامعه‌ های بی‌منطق

امتیاز دهید post

این روزها از این طرف و آن طرف پیشنهادهای زیادی برای سرگرمی‌های متفاوت در دوران قرنطینه شنیده‌ایم. ژانرهای مختلف فیلم و سریال هم در این لیست‌های پیشنهادی وجود داشته‌اند. در این مقاله، سریال‌های بریتانیایی درام، اجتماعی، فرهنگی، عاشقانه و تاریخی قبل از جنگ جهانی دوم بریتانیا را به شما معرفی می‌کنیم که دغدغه‌های متفاوتی نسبت به حال حاضر داشته‌اند.

همچنین بخوانید:
ده سریال تلویزیونی فوق‌العاده که به مرور کسل‌کننده شدند

دانتون ابی Downton Abbey

آیا کسی هم پیدا می‌شود که این سریال بریتانیایی را تماشا نکرده باشد؟ با نگاه به گذشته، می‌بینیم که درام‌های مجلل از طبقه‌های بالا و پایین جامعه و ماجراهای خانوادگی آنها اینقدر فراگیر نبوده‌اند. روایت ازدواج‌های سنتی، هنر خرید سهام راه‌آهن و باج‌گیری پیشخدمت‌ها هر کدام به یک اندازه اهمیت دارد. طراحی لباس این مجموعه به بهترین شکل انجام شده است. پس از تماشای دانتون ابی، فیلم سینمایی با همین نام که در ادامه این سریال ساخته شده را هم تماشا کنید.

بلگراویا Belgravia

بلگراویا - بریتانیایی

هروقت تماشای دانتون ابی را به پایان رساندید، به سراغ بلگراویا جدیدترین سریال اثر جولین فلوز سازنده دانتون ابی بروید. این سریال بریتانیایی به طرز باورنکردنی مملو از رسوایی‌های دربار پادشاهی است. داستان از یک مجلس رقص شیک باورنکردنی در بروکسل در سال ۱۸۱۵ آغاز می‌شود و بعد ۲۵ سال آینده در لندن و نتایج به‌دست آمده از رفتارهای ریزودرشت و تبعات آن دوران را نشان می‌دهد. بزرگ‌ترین راز در این داستان دربارهٔ یک نوه مرموز با یک ارث بزرگ است.

دکتر تورن Doctor Thorne

دکتر تورن

باز هم یک اقتباس دیگر از جولین فلوز! رمان آنتونی ترولوپ به یک مینی‌سریال چهار قسمتی تبدیل شده است. داستان در حوالی سال ۱۸۵۰ اتفاق می‌افتد. دکتر تورن (تام هولندر) شخصیت اصلی این مجموعه بریتانیایی و یک پزشک محترم در روستا است و حالا با ماجراهای دختر برادرش و مسائل ارثیه‌ای خانواده روبرو می‌شویم.

هواردز اند Howards End

هواردز اند - بریتانیایی

این سریال بریتانیایی هم برای کسانی که از درام‌های خانوادگی اوایل قرن بیستم لذت می‌برند، انتخاب خوبی است. هواردز اند داستان سه خانواده از سه طبقه اجتماعی مختلف و مسائلی که میان آنها پیش می‌آید را به تصویر کشیده است. داستان این سریال از رمان بحث‌برانگیز ادوارد مورگان فورستر برگرفته شده و تمرکز اصلی آن روی دو خواهر از خانوادهٔ به‌شدت جالب اما متوسط شلگلز است. یکی از دخترها پس از اینکه خانواده او را لایق ارثیه خانوادگی نمی‌بیند، مخفیانه از میان وارث‌ها حذف می‌شود. با این حال، وقتی او عاشق مرد زن مردهٔ داستان (متیو مک‌فادین) می‌شود و خواهرش نسبت به یک کارمند بانک بی‌نوا احساس پیدا می‌کند، کم‌کم همه چیز رو می شود. آیندهٔ خانواده به انتخاب این دو دختر بستگی خواهد داشت.

طبقه بالا، طبقه پایین Upstairs Downstairs

طبقه بالا، طبقه پایین

اگر اهل تماشای سریال‌های قدیمی نیستید، نسخه جدیدی از طبقه بالا، طبقه پایین در ۹ قسمت بازسازی شده اما ابتذال‌های اجتماعی ملامت‌انگیز آن در نسخه جدید حذف نشده‌اند. یک زوج جوان به یک خانه مشهور در لندن که چندین سال متروکه بوده نقل‌مکان می‌کنند و متوجه می‌شوند که این خانه جای شیکی برای زندگی نیست، بلکه بیشتر یک نمونه اولیه برای تجمعات خانه تسخیرشدهٔ Magic Kingdom است. با استخدام چند پیش‌خدمت و یک تمیزکاری درست و حسابی، میزبانی از کنتس‌ها و سرگرم‌کننده‌بودن فضا شکل می‌گیرد. کلر فوی نقش یک بانوی سلطنتی را دارد که در جستجوی همسر است.

ونیتی‌فر Vanity Fair

ونیتی‌فر - بریتانیایی

این سریال بریتانیایی اقتباسی از رمان ویلیام تاکری است و داستان رفتارهای درهم‌وبرهم میانه قرن نوزدهم از تازه به دوران رسیده‌ها با مشکلات روانی را به تصویر کشیده است. بکی شارپ (اولیویا کوک) با ظاهر آراسته‌ای که دارد، برای دور شدن از گذشته‌ٔ محقرش، از انجام هیچ کاری دریغ نمی‌کند؛ حتی اگر کارهایش به قیمت خراب شدن روابطش با دوستان، یا حتی بدتر از آن، فریب دادن مردهای مسن پولدار باشد.

کرانفورد Cranford

کرانفورد

نظر ما نسبت به این سریال بریتانیایی با تمام احترام برای سازندگانش این است: بی‌بی‌سی لطف بزرگی کرده که به جودی دنچ و هم‌بازی‌های زن او فرصتی داده که برنامهٔ خودشان را بدون وجود هیچ موضوع خاصی داشته باشند. داستان در سال ۱۸۴۲ می‌گذردو بیوه‌های مسن و تنهای کرانفورد هیچ اهمیتی به مردان شهرشان نمی‌دهند (شاید فرد مناسبی را پیدا نکرده‌اند). اما هیچ‌کس حق ندارد آنها را ترشیده صدا بزند. آنها تنها می‌خواهند خرید کنند، در حالی که چای‌شان را شیرین می‌کنند کمی غیبت کنند و جوان‌ترهای شهر را نصیحت کنند. آنها به نمادهای شهر تبدیل شده‌اند.

ساندیتون Sanditon

ساندیتون - بریتانیایی

اگر تا اینجا این مقاله را دنبال کرده‌اید، به احتمال زیاد اهل تماشای پشت‌سرهم سریال‌هایی با تم غرور و تعصب Pride and Prejudice در مدت زمان کم هستید. حالا اقتباس دیگری از جین آستن را به شما معرفی می‌کنیم: این داستان از یکی از رمان‌های ناتمام او درباره یک زن جوان و پرشور به نام شارلوت در اوایل قرن نوزدهم میلادی الهام گرفته شده است. خانوادهٔ شارلوت او را به یک شهر ساحلی مملو از راز و رمز می‌فرستند. هدف از این کار، مثل اکثر داستان‌های این‌چنینی، پیدا کردن همسر است. شارلوت به همراه یک مراقب حیله‌باز به آنجا فرستاده شده و اگر نتواند همسری پیدا کند، ایده‌های دیگری روی میز قرار می‌گیرد. احتمالا در آخر، احساسات پایانی شما دست‌خوش تغییراتی خواهد شد.

این مقاله برگرفته از نوشته دیون آیوی در سایت vulture.com است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

نوشته ۸ سریال درام بریتانیایی پیشنهادی درباره مشکلات جامعه‌ های بی‌منطق اولین بار در بلاگ نماوا. پدیدار شد.

مطالب مرتبط