تمرینات آسان برای رفع خستگی چشم

تمریناتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا خستگی عصب چشم خود را به ویژه پس از استقاده زیاد از گوشی و مانیتور رفع کنید.

به نقل از اسکای نیوز، چشم یکی از اعضای مهمی است که خداوند به ما عطا کرده و مسئول حس بینایی است تا فرد بتواند اشیاء، افراد و رنگ‌های اطراف خود را ببیند. فرایند بینایی تا حدی مهم است که ۵۰ درصد از عملکرد‌ مغز انسان را تشکیل می‌دهد و می‌تواند علوم مختلفی را که به مشاهده بستگی دارند، توسعه دهد.

با این حال، برخی از افراد به دلیل خیره شدن به صفحه نمایش رایانه یا گوشی کار، از ضعف بینایی رنج می‌برند که برخی از آن‌ها به درمان مناسب متوسل می‌شوند؛ اما تعدادی از پزشکان متخصص و محققان تمرینات ساده‌ای را پیشنهاد کرده اند که به آرامش و رفع خستگی چشم بعد از یک روز کاری طولانی کمک می‌کند.

در این گزارش ۸ تمرین آورده شده است که به شما کمک می‌کند تا خستگی چشم خود را رفع کنید:

۱- تمرین ۲۰ دقیقه کارچشم / ۲۰ فوت / ۲۰ ثانیه

اگر تمام روز خود را مقابل صفحه رایانه می‌گذرانید، باید هر ۲۰ دقیقه کمی مکث کنید، سپس به چیزی درفاصله ۲۰ فوت دورتر خیره شوید و به مدت ۲۰ ثانیه به آن نگاه کنید. با این کار شما به چشم خود فرصت استراحت می‌دهید.

۲- حرکت دورانی چشم

تمرین حرکت دورانی چشم باید به روشی مستقیم انجام شود؛ با چرخاندن آرام چشم در جهت عقربه‌های ساعت شروع کرده و ۵ دایره بکشید، سپس جهت خلاف حرکت عقربه ساعت این کار را انجام دهید و ۵ دایره بکشید، این روند را ۳ بار در روز تکرار کنید.

۳- تمرین پنهان کردن چشم با استفاده از کف دستان

تمرین پنهان کردن چشم با کف دست یک روش ایده آل برای تسکین عصب است، به گونه‌ای که در یک اتاق تاریک بنشینید، سپس دستان خود را با هم گرم کنید، سپس آن‌ها را روی چشم خود قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه نفس عمیق بکشید.

۴- حرکت چشم به سمت بالا و پایین

تمرین حرکات چشم به سمت بالا و پایین باید در حالت ایستاد و نشسته به صورت مستقیم انجام شود. ۵ مرتبه چشم خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهید و در هر جهت تمرکز کنید. این روند را ۳ بار در روز تکرار کنید.

۵- حرکت چشم به چپ و راست

چشم‌های خود را ۵ بار به سمت راست و سپس به سمت چپ حرکت دهید و سعی کنید روی چیزی که می‌بینید تمرکز کنید. این تمرین را ۳ بار در روز تکرار کنید.

۶- چشمک زدن

هر دقیقه ۱۰ تا ۱۵ بار چشم خود را باز و بسته کنید و این تمرین را به مدت دو دقیقه در روز انجام دهید.

۷- تمرین تبادل تمرکز

تمرین تبادل تمرکز با قرار دادن انگشت شست در مقابل چشم و سپس تمرکز برای ۱۰-۱۵ ثانیه، سپس تمرکز روی جسمی انجام می‌شود که در فاصله ۱۰ تا ۲۰ فوتی قرار دارد. برای یک دوره ۱۰-۱۵ ثانیه این کار را انجام دهید، سپس روی شی بسیار دور برای مدت زمان ۱۰ تا ۱۵ ثانیه تمرکز کنید.

۸- حرکت مورب چشم

حرکت مورب چشم به معنای نگاه به گوشه چشم است؛ به گونه‌ای که در هر جهت ۵ مرتبه به چشم چپ به صورت مورب نگاه می‌کنید و آن را به سمت راست حرکت می‌دهید، سپس به چشم راست به صورت مورب نگاه می‌کنید و در حالی که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید آن را به سمت چپ حرکت می‌دهیدو این تمرین را ۳ بار در روز تکرار کنید.

مطالب مرتبط