نارسایی برون ریز پانکراس را بیشتر بشناسید

امتیاز دهید post

لوزالمعده از اعضای مهم بدن است که در صورت نارسایی می‌تواند مشکلات جدی برای بدن ایجاد کند.

به نقل از webmd، نارسایی برون ریز لوزالمعده (EPI) شرایطی است که هنگامی رخ می‌دهد که مشکلی در لوزالمعده شما ایجاد شده و هضم غذا را با مشکل روبه رو کند.

لوزالمعده شما آنزیم‌هایی تولید می‌کند که چربی‌ها، پروتئین‌ها و نشاسته‌هایی را که می‌خورید تجزیه می‌کنند تا بدن شما بتواند از آن‌ها استفاده کند. اگر اندام نتواند کار خود را انجام دهد، ممکن است دچار مشکلات گوارشی و سایر مشکلات را از قبیل از دست دادن اشتها، اسهال، کاهش، وزن، مدفوع شل، کم رنگ، روغنی و بدبو، دل درد، گاز و نفخ، درد استخوان، گرفتگی عضلات، تورم در قسمت پایینی ساق پا،  رنگ پریدگی پوست که به راحتی کبود می‌شود یا بثورات ایجاد می‌کند، می‌شوید.

بدون درمان، EPI می‌تواند شما را دچار سوءتغذیه کند، به اندازه کافی ویتامین‌ها و مواد مغذی مهم را از رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنید و می‌تواند منجر به سایر بیماری‌های جدی مانند نازک شدن استخوان‌ها (پوکی استخوان) یا کم خونی شود. ممکن است با راه رفتن و تعادل مشکل داشته باشید. شما همچنین می‌توانید ضعف یا بی حسی در دست و پای خود را مشاهده کنید.

چه کسی در معرض خطر است؟

EPI در افرادی شروع می‌شود که دچار آسیب لوزالمعده شده‌اند یا وضعیت سلامتی آن‌ها باعث می‌شود اندام نتواند آنطور که باید کار کند. در صورت داشتن موارد زیر ممکن است در معرض خطر باشید:

جراحی روی معده، لوزالمعده یا کیسه صفرا، اختلالی که بر لوزالمعده شما تاثیر می‌گذارد، مانند فیبروز کیستیک، سندرم شوآمان-الماس یا سرطان لوزالمعده، زخم معده، بیماری سلیاک.

اگر از رژیم غذایی کم چربی برای بیماری مرتبط با پانکراس استفاده می‌کنید، ممکن است EPI داشته باشید، اما هیچ علامتی نداشته باشید.

این شایع‌ترین علت EPI در بزرگسالان است. زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده به مدت طولانی ملتهب شده است. این می‌تواند به اندام و آنزیم‌های آن آسیب برساند. مصرف زیاد الکل و سیگار کشیدن باعث ایجاد پانکراتیت مزمن می‌شود، اما برخی از انواع آن در خانواده‌ها نیز دیده می‌شود.

در این اختلال ژنتیکی، بدن شما مخاطی ضخیم و چسبناک می‌سازد که می‌تواند لوزالمعده را مسدود کرده و از ترشح آنزیم‌ها جلوگیری کند. اگر مبتلا به فیبروز کیستیک هستید، پزشک ممکن است بخواهد از شما آزمایش EPI بگیرد. تشخیص مشکلات لوزالمعده در کودکان بسیار مهم است، زیرا آن‌ها برای رشد به مقدار مناسب مواد مغذی و ویتامین نیاز دارند.

اگر فکر می‌کنید ممکن است EPI داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها ممکن است شما را به پزشک معالج بیماری‌های معده بفرستند که متخصص گوارش نامیده می‌شود. این متخصص شما را آزمایش می‌کند و درمان‌هایی را توصیه می‌کند که می‌تواند کمک کننده باشد.

مطالب مرتبط