۱۰۰ هزار گوشی موبایل در حال ترخیص از گمرک است

امتیاز دهید post

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد گمرک کشور اعلام کرد بیشتر موبایل‌های وارداتی از گمرک ترخیص شده و حدود ۱۰۰ هزار گوشی در حال ترخیص از گمرک است.

علی معقولی» ادامه داد که ۹۰ درصد کالاهایی که وارد گمرک می‌شوند در کمتر از سه روز ترخیص می‌شوند و بیشتر کالاهایی که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد و در گمرک توقیف‌ شدند مشکلاتی نظیر نگرفتن کد رهگیری و مشکل بین وارد کننده و بانک‌ها داشتند.

معقولی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما عنوان کرد که اکنون حدود ۱۰۰ هزار گوشی تلفن همراه در گمرک باقی مانده که آن نیز در حال ترخیص است:

«بیشتر گوشی تلفن‌های همراه وارداتی به دلیل قیمت گذاری در انبارها مانده‌اند. گفته می‌شود ۲۰۰ کانتینر تجهیزات رایانه‌ای به دلیل اختلاف ارزش گذاری در گمرک مانده، اما چند برابر این میزان در این مدت از گمرک خارج شده است. از 22 فروردین امسال دولت مصوب کرد، ثبت سفارش فقط از طریق بانکی انجام شود و همه کالاهای وارداتی پیش از این تاریخ، اجازه ترخیص داشتند.»

معقولی درباره ارزش‌گذاری کالاهای وارداتی در گمرک توضیح داد که پیش از اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، واردکنندگان خواهان ارزش گذاری کمتر کالا در گمرک بودند اما پس از آن گمرک با درخواست‌های مکرر واردکنندگان مبنی بر افزایش قیمت‌گذاری کالاها روبرو شد.

او توضیح داد که در گمرک ارزش گذاری واقعی انجام می‌شود و هیچ کالایی به دلیل ارزش‌گذاری در گمرک متوقف نشده است چرا که صاحب کالا می‌تواند کالا را از گمرک ترخیص و پس از آن به پرونده اختلاف در ارزش گذاری رسیدگی شود: «روزانه بیش از ۴ هزار اظهار در گمرک داریم و فقط ۲ درصد توقیف کالا در گمرک بیش از معمول است. ۹۰ درصد کالاهایی که وارد گمرک می شوند کمتر از سه روز ترخیص می شوند.»

معقولی با بیان اینکه ممکن است برخی کالاها برای قیمت گذاری به دقت بیشتری نیاز داشته باشند گفت:

«نباید توقیف کالاها در گمرک به دلایل دیگر را به مسائل گمرکی ربط دهیم زیرا گمرک تابع بخشنامه های دیگر دستگاه هاست.»

مدیرکل مرکز واردات گمرکتصریح کرد کالاهایی که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد و در گمرک باقی مانده‌اند، کد رهگیری و کارهای دیگر را انجام داده باشند گمرک در مورد آنها پاسخگو است اما دلایل دیگر توقیف را باید از دستگاه‌های دیگر پیگیری کرد.

The post ۱۰۰ هزار گوشی موبایل در حال ترخیص از گمرک است appeared first on دیجیاتو.

مطالب مرتبط