نقد و بررسی پنج هم خون DA 5 BLOODS – درام اکشن جدید اسپایک لی

امتیاز دهید post

قاعدتا همزمان شدن پخش پنج هم خون DA 5 BLOODS اسپایک لی با اعتراضات برای عدالت و برابری نژادی، اتفاقی نبوده است. این فیلم داستان چهار کهنه‌ سرباز سیاهپوست ارتش آمریکا را که برای پیدا کردن جنازه‌ی رهبر سرگردانشان به ویتنام برمی‌گردند را روایت می‌کند. این فیلم تاریخچه طولانی نابرابری که از دوران برده‌داری شروع شد و تا به امروز روایت شده است را روایت می‌کند. اهمیت موضوع این فیلم در طول زمان کم نشده و همانقدر که در گذشته مهم بوده است حالا نیز باید به آن پرداخته شود. از نظر روحی، جنگ تاثیر بدی بر روی پل (دلروی لیندو) گذاشته است؛ او که با گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته است خاطرات جنگ را پشت سر بگذارد،بار احساسی فیلم را بر دوش می‌کشد. پل در جایی از فیلم می‌گوید:” ما در جنگ غیراخلاقی‌ای گیر افتادیم که اصلا جنگ ما نبود… برای ارزش‌هایی جنگیدیم که ارزش‌های ما نبودند”. پنج هم خون DA 5 BLOODS یکی از بهترین‌ کارهای دوران بلوغ اسپایک لی به حساب می‌آید، فیلمی که صدای خاص و پر احساس او را همراه با هنر پویایش به تصویر کشیده است.
در این فیلم، ترکیب معمول درام و روایت‌های اجتماعی لی بیش از همیشه در واقعیت‌ها و اتفاقات بسیار احساسی ریشه دوانده است.

همچنین بخوانید:
نقد فیلم پنج هم خون Da 5 Bloods – نگاه انتقادی اسپایک لی به وضعیت سیاه‌پوستان در آمریکا

با اینکه احتمالا هیچ کدام از فیلم‌های او به پای شاهکار کار درست را بکن سال ۱۹۸۹اش نمی‌رسد، اما پنج هم خون DA 5 BLOODS به خوبی بلکککلنزمن است. این فیلم جدید هم‌چنین حال و هوایی حماسی دارد، البته این حال و هوا به خاطر طولانی بودن فیلم نیست؛ دو ساعت و نیمی که اتفاقا آنقدر غرق تماشای فیلم خواهید بود که متوجه نخواهید شد چطور گذشته است. فیلم‌ها با لایه‌های متفاوتش نژاد، تاریخ، سیاست‌ها و روابط دوستی گروهی از مردان که همدیگر را هم‌خون می‌نامند را به تصویر می‌کشد.
این گروه به ویتنامی برمی‌گردند که با آن چیزی که در خاطر داشتند تفاوت زیادی دارد؛ ویتنامی که با آن مواجه می‌شوند پر از فست‌فود‌های مک‌دونالد و پیتزا هات است. هدف آن‌ها این است که به داخل جنگل رفته و جنازه‌ی نورم (چادویک بوزمن) را پیدا کنند. علاوه بر این‌، آن‌ها به دنبال شمش‌های طلایی به ارزش میلیون‌ها دلار می‌گردند، شمش‌های که ۴۰ سال پیش پیدا کرده و در جایی در ویتنام زیر زمین دفن کرده بودند.
جنگ بر روی هر کدام از این کهنه‌سربازها اثر متفاوتی گذاشته است. اوتیس (کلارک پیترز)، رهبر گروه، فردی روشن‌فکر است که به داروی اوکسی‌کدون اعتیاد دارد. دو شخصیت دیگر هم در این گروه هستند که به آن‌ها کمتر پرداخته شده است: ادی (نورم لوئیس) که به یک بیزینس‌من موفق تبدیل شده است، یا دست‌کم این طور به نظر می‌رسد، و ملوین (ایسایا ویتلک جونیور) مردی خوش‌مشرب و خوش‌گذران.

دلروی لیندو جاناتان میجرز

با اینکه قرار بوده است فیلم به داستان این گروه از کهنه‌سربازان بپردازد، اما شخصیت پل آن‌چنان پیچیده است و لیندو به حدی این شخصیت را زیبا جلوی دوربین برده است که فیلم به طور کامل بر روی این شخصیت تمرکز می‌کند. او که اختلال اضطراب پس از سانحه دارد، هر شب روح نورم را در خواب می‌بیند و از دنیا و پسرش دیوید (جاناتان میجرز) عصبانی است. دیوید که نگران است خشم پدرش غیر قابل کنترل باشد، به این سفر می‌پیوندد.
لی و فیلم‌بردارش، نیوتون توماس سیگل به زیبایی ارتباط‌های دوستی متفاوتی را در پنج هم خون DA 5 BLOODS به تصویر کشیده‌اند. همانطور که این گروه داخل جنگل می‌روند و کوله پشتی‌ها و دستگا‌ه‌های فلزیاب را با خودشان حمل می‌کنند، تصاویر زمینه‌ی آن‌ها تاریک‌تر و گسترده‌تر می‌شود. وقتی فیلم به گذشته برمی‌گردد و سال‌های جنگ را به تصویر می‌کشد، تصویر کوچک شده، به طوری که فلش‌بک‌ها را در قاب‌هایی کوچک‌تر و مربع‌ می‌بینیم. تلاشی برای جوان‌تر نشان دادن شخصیت‌ها در تصاویر زمان جنگ نشده است، به نظر می‌رسد هدف این بوده است که نشان دهد این مرد‌ها درون خاطراتشان گیر کرده‌اند. البته این انتخاب در پایین‌ آوردن بودجه ساخت فیلم نیز تاثیر بسزایی داشته است.
پنج هم خون DA 5 BLOODS ۱۲ ژوئن از نت‌فلیکس پخش شد.

چادویک بوزمن پنج هم خون

و حالا نظر برخی منتقدین درباره‌ی این فیلم:

کی. آستین کالینز منتقد ونیتی‌فیر درباره‌ی این فیلم نوشته است:

“چیزی که اصلا فکرش را هم نمی‌کردم این بود که این فیلم تا این حد من را غمگین کند. به نظرم مقصر اصلی این اتفاق نیز لیندو است، عجب چهره‌ای، عجب خشمی. البته طرفداران واقعی از توانایی‌های این بازیگر خبر دارند، اما پنج هم خون DA 5 BLOODS هم فضای کافی برای دیده شدن به او داده است. صحنه‌هایی وجود دارد که او که حسابی عصبانی شده و دوربین را مخاطب قرار می‌دهد، او به دنبال چیزی می‌گردد که با توجه به نوع فیلم‌برداری به نظر می‌رسد ما باشیم. “

ریچارد روپر منتقد شیکاگو سان‌تایمز نقد خود را اینطور تمام کرده است:

“تصاویر، فیلم‌نامه و کارگردانی لی همگی لایق نامزدی دریافت جوایز مختلف هستند. آهنگ‌سازی بی‌نظیر همکار قدیمی لی، ترنس بلنچرد را نیز به این ترکیب اضافه کنید. حواستان باشد تیتراژ پایانی فیلم را از دست ندهید، تیتراژی که شما را به یاد فیلم‌‌های دهه ۶۰ میلادی مثل «فرار بزرگ» می‌اندازد. پنج هم خون DA 5 BLOODS یکی از بهترین فیلم‌های امسال است.”

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

نوشته نقد و بررسی پنج هم خون DA 5 BLOODS – درام اکشن جدید اسپایک لی اولین بار در بلاگ نماوا. پدیدار شد.

مطالب مرتبط