اسفند ماه سال گذشته بود که نمایندگی هیوندای خودروی آزرا مدل ۲۰۱۸ را با قیمت ۳۷۰ میلیون تومان پیش فروش کرد. اما برنامه نماینده هیوندای در ایران یعنی کرمان موتور بری عرضه آزرا های مدل ۲۰۱۸ خرداد ماه سال جاری اعلام شده بود که با توجه به ممنوعیت چند ماه اخیر واردات خودرو به تعویق افتاد و اخیرا تنها تصاویر یک دستگاه از خودروهای مذکور در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

در زمان ثبت نام خودرو مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت از خریداران دریافت شده و مابقی قیمت آزرا یعنی ۲۲۰ میلیون تومان دیگر نیز در نیمه مرداد ماه امسال از مشتریان دریافت حساب شد.
براساس شایعات قیمت نهایی که در بازار برای هیوندای آزرای ۲۰۱۸ اعلام می شود چیزی در حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان است.

نسل جدید آزرا در سه مدل با موتورهای ۲٫۴، ۳ و ۳٫۵ لیتر راهی جاده ها شده است که نسخه وارداتی به کشور ما از موتور ۲٫۴ لیتری بهره می برد. این نسخه در تمامی بازار هایی که پا گذاشته به گیربکس اتوماتیک و سیستم محرک دیفرانسیل جلو مجهز است.


نسخه ۲٫۴ لیتری آزرای جدید که طبیعتا ارزان ترین نمونه آن نیز بوده و به نسخه تتا (Theta) نیز مشهور است از یک موتور ۴ سیلندر و ۲۳۶۰ سی‌ سی بهره می برد.
قدرت خروجی موتور این خودرو در حدود ۱۹۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و نهایت گشتاور آن ۲۴۰ نیوتن‌ متر از ۴۰۰۰ دور بر دقیقه است و گفته می شود که این خودرو در مدت زمانی در حدود ۱۰ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید. سازنده آزرا وزن نسخه تتا را به همراه پکیج کامل موتور چیزی در حدود ۱۵۵۶ کیلوگرم اعلام کرده است.

آزرای جدید ۲٫۴ لیتری که به گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته مجهز است می تواند در نهایت به سرعت ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت برسد و میانگین مصرف سوختی آن در حدود ۸٫۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است. مصرف سوخت این خودرو در ترافیک شهری، حداکثر ۱۱٫۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است. گفته می شود در صورتی که با این خودرو با سرعت ثابت در بزرگراه ها حرکت کنید مصرف سوختی در حدود ۷ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر خواهید داشت.

اما جالب است بدانید که در واقع تاکنون تنها یک نمونه از این خودروها تنها با هدف پش سر گذاشتن آزمایشات فنی مربوط به سازمان استاندارد از گمرک کشور ترخیص شده است و با توجه به قانون ممنوعیت واردات خودرو به کشور مشخص نیست که سرنوشت خودروهای ثبت نام شده توسط مشتریان چه خواهد شد. در صورت صدور مجوز ترخیص خودروهای مذکور از گمرک، این احتمال وجود دارد که سری اول ثبت نامی به مشتریان تحویل داده شود و با قیمت های نجومی (بیش از ۸۰۰ میلیون تومان) در بازار آگهی شوند، اما در پی توقف فعالیت هیوندای در ایران و با ادامه دار شدن ممنوعیت واردات، کمی بعید به نظر می رسد که عرضه آزرا جدید در کشور ادامه دار شود.

The post ماجرای جالب تنها هیوندای آزرا مدل ۲۰۱۸ موجود در کشور appeared first on دیجیاتو.