بنابر گزارش تازه دیجی تایمز تکنولوژی هوش مصنوعی قرار است تا پایان امسال راه خود را به حداقل ۳۰ درصد از موبایل های هوشمند باز کند. این موسسه اضافه کرده که راهکارهای مبتنی بر سخت افزار که از پردازنده های مجزا برای هوش مصنوعی بهره می گیرند در حال فراگیرتر شدن نسبت به راهکارهای محدود و نرم افزاری پیشین هستند. انتظار می رود در آینده نزدیک، تقاضا برای واحدهای پردازش عصبی که در ساخت شبکه های عصبی به کار می روند با افزایش روبرو شود؛ علت اصلی این موضوع را هم می توان در محبوبیت سرویس های مبتنی بر هوش مصنوعی مثل تشخیص تصویر، پردازش صوتی و تشخیص چهره جستجو کرد.

علت ظهور واحدهای پردازش عصبی خیلی ساده به خاطر کارایی آنهاست. تفاوت میان چیپست اسنپدراگون ۸۳۵ سال ۲۰۱۷ که راهش را به موتو زی ۲ و گلکسی اس ۸ باز کرد و چیپست کایرین ۹۷۰ هواوی که در مدل های پریمیوم برند آنر استفاده شده، یکی از مثال های این موضوع است.

چیپ هواوی از واحد پردازش عصبی مجزایی بهره می برد که توسط Cambrian ساخته شده، اسنپدراگون ۸۳۵ اما از پردازنده سیگنال دیجیتالی Hexagon بهره مند شده که که با چند تغییر سخت افزاری و چند کدنویسی متفاوت، کارایی تازه ای یافته. سیلیکون اختصاص یافته به کایرین ۹۷۰، هکساگون را به شکلی مقتدرانه در تست های پردازش هوش مصنوعی و تشخیص تصویر شکست می دهد.

برخی شرکت ها مثل اپل هنوز به استفاده از راهکارهای نرم افزاری علاقه مندند که هیچ سیلیکون مخصوصی در چیپست ندارد، اما در عوض منابع لازم برای پردازش هوش مصنوعی را از پشته سیستم اصلی دریافت می کند. در مجموع تکنولوژی هوش مصنوعی به سرعت در حال تغییر ماهیت و تبدیل شدن از تجملات به ملزومات در موبایل های هوشمند است و شرکت های بزرگ در حال ترسیم آینده ای هستند که می تواند تاثیری مهم بر زندگی روزانه مردم داشته باشد.

The post تا سال ۲۰۱۹ یک سوم از تلفن های هوشمند به چیپ هوش مصنوعی مجهز می‌شوند appeared first on دیجیاتو.