استرس مو را سفید می‌کند

امتیاز دهید post

استرس بر تمام جنبه‌های روحی و جسمی تاثیرگذار است. استرس به میزان طبیعی کاملا مععمول است، ولی زمانی که مزمن می‌شود، می‌تواند فرد را با مشکلات مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی، افسردگی، آلزایمر و سرطان مواجه کند.

محققان دانشگاه کلمبیا در آمریکا توانستند ارتباط معناداری بین استرس روانی و سفید شدن مو پیدا کنند. این مطالعه بیش از پیش ارتباط استرس با سفیدشدن مو را تایید می‌کند.

به گزارش ایرنا، محققان ساختار موی ۱۴ داوطلب را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و وضعیت آن را با میزان استرس روزانه هر داوطلب مقایسه کردند.

بر اساس این تحقیقات با وجود این که استرس موجب تسریع سفیدی مو می‌شود، پس از رهایی از استرس امکان بازگشت رنگ طبیعی مو وجود دارد. در واقع محققان توانستند در بین موهای دواطلبان موهایی را بیابند که به طور طبیعی رنگ خود را به دست آورده‌اند و زمانی که این تغییر رنگ با سابقه استرس داوطلبان مورد مقایسه قرار گرفت، مشخص شد تغییر رنگ موها از سفید به رنگ طبیعی با حذف عامل استرس آغاز شده است.

استرس بر تمام جنبه‌های روحی و جسمی تاثیرگذار است. استرس به میزان طبیعی کاملا مععمول است، ولی زمانی که مزمن می‌شود، می‌تواند فرد را با مشکلات مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی، افسردگی، آلزایمر و سرطان مواجه کند.

مطالعات محققان دانشکده پزشکی جان هاپکینز در آمریکا نشان می‌دهد تاثیر استرس بر زنان به ویژه در دوران میانسالی، احتمال بروز اختلالات شناختی را افزایش می‌دهد.

در این مطالعه آمده است استرس به حد معمول باعث افزایش موقتی هورمون کورتیزول می‌شود و هنگامی‌که استرس از بین می‌رود، سطح هورمون به حالت طبیعی بازمی‌گردد اما با استرس‌های مکرر، ‌ پاسخ استرسی افزایش یافته و هورمون در سطح بالایی باقی می‌ماند و این موضوع به هیپوکامپ مغز که مسوول اصلی حافظه است، صدمه وارد می‌کند.

مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه موناش در استرالیا صورت گرفته، نشان می‌دهد سیستم لنفاوی بر اثر استرس مزمن دستخوش تغییرات فیزیکی می‌شود که به گسترش سرطان در بدن کمک می‌کند. سرطان از دو طریق خون و سیستم لنف در بدن گسترش می‌یابد؛ به همین دلیل درک عملکرد سیستم لنفاوی در گسترش سرطان حائز اهمیت است.

علاوه بر سرطان و کاهش حافظه، استرس مزمن در بروز بیماری‌های قلبی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، آسم، سردرد، افسردگی، اختلالات گوارشی، پیری و مرگ زودرس موثر است.

از طرفی می‌توان از استرس به عنوان عاملی برای موفقیت استفاده کرد. هنر افراد موفق، کنترل استرس و تبدیل آن به یک فرصت برای موفقیت است.

پرفسور یان رابرتسان استاد کالج ترینیتی دوبلین که یکی از برجسته ترین محققان علوم اعصاب اروپا است، راهکاری چهار مرحله‌ای برای کنترل استرس و تبدیل آن به فرصتی برای موفقیت ارایه کرده است که می‌تواند زندگی افراد پر استرس را دگرگون کند.

اولین قدم : به مغز خود با صدای بلند بگویید که این شرایط چقدر هیجان انگیز است.

برای تبدیل استرس به یک موقعیت فوق‌العاده برای پیشرفت، بجای اینکه بگویید شرایط چقدر استرس زاست، با صدای بلند به خود بگویید موقعیت پیش آمده کاملا هیجان انگیز است؛ شاید این واگویی در ظاهر ساده و بی‌اهمیت باشد؛ ولی به مغز فرمان می‌دهد که موقعیت را چگونه ارزیابی کند. زمانی که مضطرب یا هیجان زده می‌شویم، هورمون کوتیزول ترشح می‌شود. در این حالت واکنش مغز است که مشخص می‌کند هورمون به یک واکنش مضر یا مفید تبدیل شود و وظیفه ماست که حالت مناسب را در اختیار مغز قرار دهیم تا فرمان لازم را صادر کند. در این شرایط هرگز نمی‌توان مغز را قانع کرد که شرایط عادیست: فقط می‌توان به مغز القا کرد که شرایط بسیار هیجان انگیز است.

دومین قدم: دم و بازدم عمیق

در این حالت تنفس عمیق پنج ثانیه‌ای از راه بینی و بازدم شش ثانیه‌ای داشته باشید. دم و بازدم عمیق، سبب تغییرات شیمیایی مغز می‌شود و مانند داروی طبیعی ضد استرس عمل می‌کند.

سومین قدم: مانند یک قهرمان بایستید

سومین قدم این است که ژست یک قرمان را بگیرید؛ یعنی صاف بایستید، قفسه سینه را بیرون داده و سر را کاملا بالا بگیرید. ژست قهرمانانه سبب می‌شود اعتماد مغز به کاراییش افزایش یابد. در واقع این حالت ترفندی برای افزایش قابلیت و توانایی مغز است. نتیجه آزمایش‌ها نشان می‌دهد ژست قهرمانانه سبب افزیش هورمون تستوسترون در زنان و مردان می‌شود.

چهارمین قدم: دستان خود را مشت کنید
قدم چهارم این است که دست راست خود را مشت کنید و به مدت ۴۵ ثانیه بسته نگه دارید، سپس آن را برای ۱۵ ثانیه باز کنید و مجددا ۴۵ ثانیه مشت کنید. این عمل سبب می‌شود نیمکره چپ مغز فعال شده و بدن در یک وضعیت چالش ذهنی قرار گیرد تا از استرس برای بهبود عملکرد بدن استفاده کند.

رابرتسان معتقد است استرس یک منبع انرژی عظیم است؛ بنابراین می‌توان آن را برداشت کرد و از آن در جهت موفقیت کمک گرفت، در غیر این صورت اهرمی برای جذب پیری، افسردگی و سرطان می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه eLife منتشر شده است.

مطالب مرتبط